Bugi #5617
Kyyti: eräajossa muokatusta niteestä häviää signum
0%
Kuvaus
Mistä johtunee se, että kun niteitä on muokattu eräajossa, niin niiltä häviää signum? Jäljelle jää vain luokka. Kyseessä on osaston muokkaus, niteitä on siirretty esim. varastoon tai lisäkappaleisiin.
Esimerkkinä nide 62420201100206 Miina ja Manu : myllyn tarina.
Terveisin Pyhtäältä
Sanna Korkka
Historia
#1
Updated by Emmi Takkinen vuosi ago
- Tila changed from Uusi to Kommentoitu
Selviteltiin tätä Annelin kanssa. Erämuokkauksessa signumin onnistunut muodostaminen (Kyytin osalta) vaatii omistajakirjaston ja hyllypaikan valitsemisen ennen kuin painetaan signum-kentän vieressä olevia kolmea pistettä.
#3
Updated by Christer Skog 11 kuukautta ago
Anneli Österman kirjoitti:
Onko tämä vielä ajankohtainen?
Varmistan Pyhtäältä.
#4
Updated by Christer Skog 10 kuukautta ago
Christer Skog kirjoitti:
Anneli Österman kirjoitti:
Onko tämä vielä ajankohtainen?
Varmistan Pyhtäältä.
Hei,
Kävin katsomassa tuolta tiketistä. Mielestäni siellä annettu ohje ei sovellu tähän meidän huomaamaamme ongelmaan. Siellä sanotaan, että pitää valita omistajakirjasto ja hyllypaikka, ennen kuin painetaan signum-kentän vieressä olevaa kolmea pistettä.
Mutta ei minun esittämässäni tapauksessa ole mitään syytä painaa niitä kolmea pistettä. Minä siirrän kerralla isompia määriä aineistoa esimerkiksi lastenosaston ja lisäkappaleiden välillä. Kaikissa niteissä on tietenkin erisisältöiset signumit. Miksi tässä kohtaa painaisin signum-kenttää? Haluan vain vaihtaa hyllypaikan.
t. Evan
#5
Updated by Anneli Österman 10 kuukautta ago
- Tiedosto eramuokkaus2.png eramuokkaus2.png added
- Tiedosto eramuokkaus1.png eramuokkaus1.png added
- Tiedosto eramuokkaus.png eramuokkaus.png added
Tuotannon lokeilta näkyy, että esimerkin niteen signum on ollut oikein 10.08.2022 13:15 ja sitä on muokattu 10.08.2022 15:31, jonka jälkeen signumista on jäljellä enää "85.22".
Jos vien niteitä erämuokkaukseen, on kaikki muokattavat kentät tyhjiä ja jos valitsen muokattavaksi vain hyllypaikan, niin vain hyllypaikka muuttuu.
Jos valitsen erämuokkauksessa "Täytä kentät oletusarvoilla, oletuspohjasta", niin Kohan koko signum -kenttään tulee valmiiksi jokin luokkatieto. Jos tässä nyt jatkan eteenpäin eli valitsen hyllypaikan ja muokkaan tietoja, niin niteille tulee signumiksi tuo kentässä ollut luokkatieto.
Täppä valittuna:
Kohan koko signum -kentässä näkyy luokkatieto:
Signumiin on muuttunut ylemmässä kuvassa näkyvä luokkatieto:
Muulla tavalla en saa toistettua tismalleen samaa lopputulosta. Jos painan erämuokkauksessa ollesani signum-kentän vieressä olevaa kolmea pistettä, tulee kenttään luokka ja pääsana.
Eli olisiko mahdollista, että erämuokkausta tehdessä on valittu tuo "Täytä kentät oletusarvoilla, oletuspohjasta"?
#6
Updated by Christer Skog 10 kuukautta ago
- Tila changed from Kommentoitu to Suljettu
Anneli Österman kirjoitti:
Eli olisiko mahdollista, että erämuokkausta tehdessä on valittu tuo "Täytä kentät oletusarvoilla, oletuspohjasta"?
Tarkistin miten eräajo käyttäytyy nyt, ja huomasin, että ongelma on poistunut. Niteen näkyvät järjestelmässä täydellisin tiedoin myös eräajon jälkeen. En tiedä milloin ja miten asia on korjaantunut, mutta pääasia että on.
Se ei ole mahdollista, että muokkauksessa olisi koskaan käytetty kohtaa ”Käytä kentät oletusarvoilla, oletuspohjasta”. Tiedän aivan varmasti, että en ole ikinä koskenutkaan siihen kohtaan, koska en edes tiedä mitä se tarkoittaa.
t. Evan