Projekti

Yleinen

Profile

Bugi #5545

Vaski: Viivakoodien generointi hyppinyt viivakoodien yli

Lisännyt Anni Rajala 6 kuukautta sitten. Päivitetty 5 kuukautta sitten.

Tila:
Kommentoitu
Prioriteetti:
Normaali
Luokka:
Niteet
Kohdeversio:
-
Alku:
21. Heinäkuuta 2022
Määräaika:
% Tehty:

0%

Arvioitu aika:
Yhteyshenkilö:
Tiketti Bugzillassa:
Votes: 0

Kuvaus

Vaskissa tuli viivakoodit täyteen ja näyttää siltä, että viivakoodeja on generoitunut vain vajaat 2000, joten generoija on hyppinyt yli ison määrän viivakoodeja.

Hyppäykset generoinnissa johtuvat ilmeisesti siitä, että viivakoodien perään on lisätty yhdessä kirjastossa ylimääräinen numero. Varmuutta siitä ei ole, että onko ylimääräiset numerot johtuneet generoinnin toiminnasta vai onko ne tehty käsin. Jostain syystä generoinnissa hypyn aiheuttivat vain pari ensimmäistä ylimääräisinä lisättyä numeroa.

Käytännössä virhe siis näkyy näin:
TVask20220702482
TVask202207024830
TVask20220704831
TVask20220704832
TVask202207048321
TVask20220708322
TVask20220708323
TVask20220708324
TVask202207083240
TVask20220708325

Historia

#1 Updated by Anni Rajala 6 kuukautta ago

  • Kuvaus updated (diff)

#2 Updated by Anni Rajala 6 kuukautta ago

Ylimääräiset numerot viivakoodeissa on lisätty manuaalisesti. Olin kirjastoon yhteyksissä ja siellä on ollut sellaista ongelmaa, että generoidun viivakoodin ollessa jo jossakin käytössä, ei muokkauslomakkeen uudelleen lataamisen jälkeenkään generoidu uutta viivakoodia vaan koko ajan se sama jonka joku on jo ehtinyt tallentaa. Tämä ongelma oli siis kierretty lisäämällä yksi numero viivakoodin loppuun.

#3 Updated by Emmi Takkinen 6 kuukautta ago

Anni Rajala kirjoitti:

Ylimääräiset numerot viivakoodeissa on lisätty manuaalisesti. Olin kirjastoon yhteyksissä ja siellä on ollut sellaista ongelmaa, että generoidun viivakoodin ollessa jo jossakin käytössä, ei muokkauslomakkeen uudelleen lataamisen jälkeenkään generoidu uutta viivakoodia vaan koko ajan se sama jonka joku on jo ehtinyt tallentaa. Tämä ongelma oli siis kierretty lisäämällä yksi numero viivakoodin loppuun.

Sehän selittää. Kannattanee kokeilla noissa tapauksissa päivittää sivu painamalla Ctrl+F5, sen pitäisi tyhjentää kenttä (siinä tosin tyhjenevät muutkin kentät).

#4 Updated by Koha-Suomi harjoittelija 6 kuukautta ago

  • Tila changed from Uusi to Kommentoitu

#5 Updated by Mikko Liimatainen 5 kuukautta ago

Jälleen kävi tämä. Tällä kertaa oli hypätty yli 9000 viivakoodin yli näin:

LVask20220900195
LVask2022090019566
LVask20220909567

Olisikohan tähän mahdollista saada korjaus jotenkin siten, että generointi huomioisi vain 16 ensimmäistä merkkiä, jolloin nuo lisäillyt numerot eivät vaikuttaisi generointiin? Toki emme halua tuon pidempiä viivakoodeja muutenkaan, koska niistä voi olla muutakin haittaa. Jos kuitenkin generointi ohittaisi tuollaiset ylimääräiset numerot, niin nuo virheelliset viivakoodit voisi korjata jälkikäteen.

Vie Atom PDF